Skwer ŚDM w Libiążu

 

Skwer im. Światowych Dni Młodzieży przy libiąskiej świątyni Przemienia Pańskiego poświęcił 23 kwietnia bp Damian Muskus OFM, generalny koordynator ŚDM Kraków 2016.

 

- Niech ten skwer przypomina nam, jak wielkim dobrem i szansą dla Kościoła są Światowe Dni Młodych. Niech wzbudza w nas potrzebę modlitwy za młodzież - nadzieję i przyszłość Kościoła- mówił bp Damian Muskus poświęcając Skwer.

Przedstawiciele młodzieży dokonali posadzenia Dębu Młodych, odsłonięto też pamiątkową tablicę.

-Celem ŚDM jest przeżycie wielkiej wspólnoty Kościoła powszechnego, słuchanie słowa Bożego, sprawowanie sakramentu pokuty i Eucharystii oraz radosne głoszenie Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Życzę nam wszystkim, by to wielkie międzynarodowe spotkanie młodych było dla nas okazją do odkrycia i zgłębienia prawdy, że w Jezusie Chrystusie jest wypełnienie naszych marzeń o dobru i szczęściu oraz że tylko Jezus jest w stanie zaspokoić nasze oczekiwania - podkreślał ks. kanonik Michał Kliś, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Libiążu.

Uroczystość, obok młodzieży, zgromadziła władze miasta i gminy Libiąż na czele z burmistrzem Jackiem Latko, oraz przewodniczącą Rady Miejskiej Bogumiłą Latko.

- Cieszę się, że mogliśmy się przyczynić do tego, aby upamiętnić Światowe Dni Młodzieży w naszym mieście tym skromnym skwerem i posadzonym dębem. Dąb to symbol siły, wiary. Ten dąb będzie nam przypominał o wydarzeniach Światowych Dni Młodzieży, o spotkaniach z Ojcem Świętym- mówił burmistrz Jacek Latko. Podkreślił, że wielkim zadaniem jest godne przyjęcie pielgrzymów, którzy przyjadą na ŚDM, tak aby po tym spotkaniu powiedzieli, że Polacy są narodem gościnnym, który potrafi się modlić i jest pełen wiary.

Obecny był również dyrektor Zakładu Górniczego „Janina” w Libiążu Marcin Nastawny. W uroczystości wzięli udział dyrektorzy i nauczyciele libiąskich szkół oraz poczty sztandarowe. Wydarzenie uświetniła orkiestra górnicza kopalni „Janina” pod batutą Piotra Ciuły, schola z parafii św. Barbary, a także chór pod dyrekcją Wiesława Ciuły z parafii Przemienienia Pańskiego. Skwer przygotowała firma Garden Raj.

 

ŚDM trwają


Julia Kania przewodnicząca parafialnego komitetu ŚDM zwróciła uwagę, że „dąb jako symbol siły, wieczności ma przypominać o tym, że raz zasiane ziarno jakim niewątpliwie jest słowo Boże, które usłyszymy podczas Światowych Dni Młodzieży, wzrośnie, wyda owoce i trwać będzie wiecznie w naszych sercach”. Przedstawicielka młodzieży tłumacząc dlaczego teraz odbywa się uroczystość poświęcenia skweru ŚDM oraz zasadzenia dębu, podkreśliła, że Światowe Dni Młodzieży już trwają.

-Wystarczy spojrzeć na zgromadzonych tu naszych młodych wolontariuszy, oni już od dłuższego czasu dokładają wszelkich starań, by jak najlepiej logistycznie przygotować naszą parafię do tego wielkiego wydarzenia. Podjęli wyzwanie, o którym mówił nasz wielki święty, a zarazem człowiek, który zapoczątkował ŚDM. „Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić (…)”- Julia Kania przywołała słowa św. Jana Pawła II.

-Zgodnie ze słowami wielkiego Papieża Polaka, za nasze Westerplatte obraliśmy czynny udział w jak najlepszym przygotowaniu naszej parafii na przyjęcie przybywających tu pielgrzymów i przeżywanie wspólnie z całym światem ŚDM w Krakowie- podkreśliła Julia. Jak zaznaczyła elementem najistotniejszym zawsze pozostanie duchowe przygotowanie do tych wyjątkowych dni. -Dlatego tak ważne jest byśmy już teraz otwarli nasze serca na drugiego człowieka. Gdyż sensem ŚDM jest wspólna modlitwa i wspólne radowanie się, a nie tylko zewnętrzna otoczka. Niech więc od tej pory skwer ten już zawsze przypomina nam o słusznej sprawie, miłosierdziu, modlitewnym czuwaniu i radości młodzieży, która razem z całym naszym miastem dzięki swojemu zaangażowaniu będzie zbierała duchowe owoce Światowych Dni Młodzieży-.

Biskup Damian Muskus zaznaczył, że ŚDM trwają już od połowy lat 80, kiedy to Jan Paweł II po raz pierwszy zaprosił młodych na pielgrzymkę wiary.

- Myśl o stworzeniu tak wielkiego i pięknego dzieła mogła się w nim zrodzić podczas jego wyjazdów z młodzieżą na kajaki, podczas spotkań z młodymi w różnych częściach naszej archidiecezji, mogła się też zrodzić gdy, stawał w oknie podczas pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, i gdy tak spontanicznie gromadziła się młodzież wokół niego- mówił bp Muskus.

 

Przystanek w Krakowie


-Jest to pielgrzymka, w której rzesze ludzi młodych idą przez kolejne miasta, kontynenty. Każde miasto-gospodarz jest tylko przystankiem w tej pielgrzymce. W lipcu tego roku Kraków będzie takim przystankiem. Młodzi zatrzymają się tu na chwilę po to, by pójść dalej - zaznaczył bp Muskus.

Hierarcha zwrócił uwagę , że „ŚDM muszą być Bożą sprawą, skoro mimo tak wielu trudności, które się piętrzą przed organizatorami, o których słyszycie włączając telewizję, radio, czytając różne informacje, wciąż trwa przygotowanie i nie gaśnie entuzjazm, zwłaszcza ludzi młodych”. Podkreślił, że przykładem tego entuzjazmu i zaangażowania jest Libiąż.

 

Biskup mówił też o znaczeniu ŚDM.

–Światowe Dni Młodzieży mają pokazać piękne i młode oblicze Kościoła. Niektóre środki masowego przekazu, niektóre środowiska chciałyby widzieć w Kościele tylko ludzi starszych, z satysfakcją patrzeć na to, że brakuje w nim ludzi młodych. Światowe Dni Młodzieży zadają temu kłam. Gdy w Krakowie pojawią się setki tysięcy, a może miliony ludzi młodych, wtedy świat zobaczy, że Kościół jest młody, że Kościół jest piękny, że Kościół może z nadzieją patrzeć w przyszłość, bo nadzieją Kościoła są ludzie młodzi- podkreślił bp Damian Muskus. Jak ocenił, ŚDM pomogą też zrozumieć, że jesteśmy wspólnotą, o czym świadczy m. in. harmonijna współpraca władz samorządowych ze wspólnotami parafialnymi, której przykładem jest Libiąż.

Biskup Muskus podkreślił także, iż ŚDM mają stać się dla nas szkołą miłosierdzia.

– Powinny: otworzyć nasze oczy na ludzi potrzebujących, uczyć nas wyobraźni miłosierdzia. Dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, że Światowe Dni Młodzieży przyniosły oczekiwane owoce, jeśli będziemy angażować się w rozwój wspólnoty, której na imię Kościół, jeśli będziemy ludźmi posiadającymi wyobraźnię miłosierdzia - zaznaczył generalny koordynator ŚDM Kraków 2016.

Bardzo radosny akcent, zwłaszcza dla młodzieży, miał miejsce na zakończenie uroczystości. Biskup Damian Muskus wraz z młodymi wykonał selfie.

mtbj

 

Msze Święte

Msze święte
w niedziele i święta:

Kościół parafialny
sobota: godz. 18.00
niedziela: godz. 7.00, 9.00, 11.00, 12.30 i 18.00

Kaplica Jaworzno - Dąb
niedziela, godz. 10.00

Msze św. w święta kościelne
uznane za dni robocze:

Kościół parafialny
godz. 7.00, 9.00, 16.00 i 18.00

Kaplica Jaworzno - Dąb
godz. 18.00

Msze święte
w dni powszednie:

Kościół parafialny
godz. 6.30, 7.00 i 18.00

bok17.jpg

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości